Menu

Każdy ma prawo do godnego odszkodowania

Blog ma za zadanie, pomoc społeczeństwu w uzyskaniu godnego odszkodowania. Szerzenie wiedzy i świadomości osób, które uległy wypadkom w zakresie praw osób poszkodowanych.

Zadośćuczynienie, a Odszkodowanie co jest czym?

malgonia67

Odszkodowanie.  

Odszkodowanie należy się za straty materialne, takie jak wydatki na leki i rehabilitację, zniszczone ubrania, ziszczony telefon lub laptop nie jednokrotnie ziszczony podczas wypadku nawigator lub nieotrzymanie części pensji z powodu zwolnienia. Utracona premia jaka jest wliczana do wypłaty za tzw. brak absencji Możliwe jest także żądanie zwrotu tak zwanych utraconych korzyści, na przykład wtedy, gdy w wyniku wypadku straciło się szansę na podjęcie pracy lub intratnego kontraktu.  Mogą to być koszty związane z dojazdem do placówek medycznych, czy szpitala. Nie odbyte wakacje np. noclegi opłacone a nie wykorzystane, albo np. kurs tańca wykupiony i opłacony a z uwagi na wypadek nie wykorzystany.

Odszkodowanie to wszystkie straty materialne jakie ponosi poszkodowany. Wszystko musi być udokumentowane tj. faktury, paragony, zaświadczenia, umowy itp.

Zadośćuczynienie.

Zadośćuczynienie natomiast stanowi rekompensatę poniesionych krzywd nie materialnych. W przeciwieństwie do odszkodowania jego wartość jest subiektywna i stosunkowo trudno ją obliczyć.

Osoba poszkodowana powinna więc, w zależności od poziomu negatywnych przeżyć, sama podać satysfakcjonującą kwotę. Krzywdy najczęściej materializują się w postaci utraty zdrowia, lęków i urazów psychicznych lub długotrwałego leczenia. Warto na poparcie żądanej kwoty wskazać też przyjemności, których zostało się pozbawionym w wyniku poniesionego urazu. Brak możliwości aktywnego spędzania czasu to niewątpliwie przykra konsekwencja wypadku.

To nasze cierpienie fizyczne i psychiczne, ból, strach, traumatyczne przeżycia związane z wypadkiem czy śmiercią bliskiego, to nagłe i tragiczne rozerwanie więzi, krzywda moralna, to także szok, depresja .. .

W sprawie o odszkodowanie zdośćcuczynienie za śmierć rodzica rozmiar krzywdy dziecka mogą ocenić osoby mu najbliższe, bo nie wymaga to specjalistycznej wiedzy. Zeznania babci czy matki mogą być dla sądu tak samo lub bardziej miarodajne niż opinie biegłych z zakresu psychiatrii lub psychologii

Tak wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku, który rozpatrywał apelację od wyroku w sprawie o odszkodowanie i zadośćuczynienie za śmierć ojca (sygn. akt I ACa 127/13).


Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • Gość: [Sara] *.neoplus.adsl.tpnet.pl

    Świetnie wytłumaczone są różnice pomiędzy zadośćuczynieniem, a odszkodowaniem. Z pewnością wielu ludzi skorzysta z tego artykułu. Ja ubiegałam się o odszkodowanie, gdyby nie pomoc odszkodowania123.pl/ to nie wiem, czy udałoby mi się odzyskać należne mi pieniądze.

© Każdy ma prawo do godnego odszkodowania
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci